← Nieuwste papers
📄 geneeskunde

Methotrexate- and Upadacitinib-associated drug-induced pneumonitis leading to severe ARDS requiring prone ventilation and pulse-dose methylprednisolone: a case report and review of the literature

Deze casus beschrijft een zeldzaam geval van ernstige methotrexaat- en upadacitinib-geïnduceerde pneumonitis die progressief overging in ARDS bij een patiënt met reumatoïde artritis, welke succesvol werd behandeld door het staken van de veroorzakende middelen, rigoureuze uitsluiting van infectie en agressieve behandeling bestaande uit invasieve mechanische ventilatie, buikligging en pulstherapie met methylprednisolon, wat uiteindelijk leidde tot volledig respiratoir herstel zonder de noodzaak voor ECMO.

Oorspronkelijke auteurs: Rupak Kundu, Innes Turral, Muhammad Mujtaba Shaikh

Gepubliceerd 2026-10-04
📖 5 min leestijd🧠 Diepgaand

Oorspronkelijke auteurs: Rupak Kundu, Innes Turral, Muhammad Mujtaba Shaikh

Oorspronkelijk artikel gelicentieerd onder CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/). ✨ Dit is een AI-gegenereerde uitleg van het onderstaande artikel. Het is niet geschreven of goedgekeurd door de auteurs. Raadpleeg het oorspronkelijke artikel voor technische nauwkeurigheid. Lees de volledige disclaimer

Het menselijk immuunsysteem is een geavanceerd verdedigingsnetwerk, ontworpen om dreigingen zoals bacteriën en virussen te identificeren en te neutraliseren. Bij aandoeningen zoals reumatoïde artritis raakt dit systeem ontregeld, waarbij het per abuis de eigen gewrichten van het lichaam aanvalt. Om deze overactieve respons te kalmeren, schrijven artsen medicijnen voor die bekend staan als ziekte-modificerende antireumatica, die fungeren als remmen op het immuunsysteem. Deze krachtige hulpmiddelen brengen echter een risico met zich mee: door de afweer van het lichaam te onderdrukken, kunnen ze soms onverwachte reacties in andere organen veroorzaken, met name in de longen. Wanneer een medicijn ervoor zorgt dat het longweefsel ontstoken raakt en volloopt met vocht, een conditie die bekend staat als medicatie-geïnduceerde pneumonitis, kan dit snel escaleren tot een levensbedreigende crisis waarbij de longen moeite hebben om zuurstof in het bloed te verplaatsen. Het begrijpen van hoe men deze zeldzame complicatie moet herkennen en behandelen is essentieel, aangezien de grens tussen een standaardinfectie en een medicijnreactie gevaarlijk dun is.

Een recente casusverslag van de Somerset NHS Foundation Trust beschrijft de aangrijpende reis van een 57-jarige man die precies dit scenario doormaakte. De patiënt, die zijn reumatoïde artritis al maandenlang beheerde met twee specifieke medicijnen, kreeg plotseling last van toenemende kortademigheid en een droge hoest. Bij opname in het ziekenhuis had hij koorts en had hij aanzienlijke zuurstofondersteuning nodig. Het medische team behandelde hem aanvankelijk voor een veelvoorkomende longinfectie, maar zijn toestand verslechterde voortdurend ondanks de antibiotica. Zijn bloedtesten toonden hoge ontstekingswaarden en zijn zuurstofgehalte daalde gevaarlijk laag, wat leidde tot een overplaatsing naar de intensive care. Zelfs met hooggedrukte zuurstof via een masker werd zijn ademhaling steeds moeilijker, en het vocht in zijn longen voorkwam dat hij voldoende zuurstof kreeg, een toestand die artsen acute respiratoire distress syndroom noemen.

De weg naar een diagnose was een proces van eliminatie. Het medische team moest elke andere mogelijke oorzaak voor zijn instorting uitsluiten. Ze testten op bacteriële, virale en schimmelinfecties, inclusocief een specifieke opportunistische schimmel die vaak mensen met een verzwakt immuunsysteem treft, maar alle resultaten waren negatief. Ze controleerden ook op hartfalen en andere auto-immuunaanvallen, en vonden daar geen bewijs voor. Nu infecties en andere ziekten waren uitgesloten, en gezien het feit dat de patiënt stabiel was gebleven op zijn medicatie tot dit plotselinge incident, concludeerde het team dat de medicijnen zelf de boosdoener waren. De patiënt had methotrexaat en upadacitinib gebruikt, en hoewel longproblemen door methotrexaat een bekend risico zijn, was een ernstige reactie op upadacitinib pas onlangs gedocumenteerd in de medische literatuur. Dit leek de eerste gerapporteerde casus waarbij de combinatie van deze twee specifieke medicijnen tot dergelijke ernstige longschade leidde.

Terwijl de ademhaling van de patiënt faalde, nam het team de moeilijke beslissing om hem te intuberen, waarbij een buis door zijn keel werd geplaatst om voor hem te ademen. Ze bestuurden ook een krachtige, hooggedoseerde steroïdbehandeling, bekend als pulse-dosis methylprednisolon, om de ontsteking agressief te kalmeren. Echter, zelfs met de machine die het werk deed, bleef zijn zuurstofgehalte kritiek laag. Het team maakte vervolgens gebruik van een gespecialiseerde techniek genaamd prone ventilatie, waarbij de patiënt voor lange perioden op zijn buik wordt gedraaid. Deze positie helpt delen van de longen te openen die zijn ingeklapt of gevuld met vocht wanneer men op de rug ligt. Over vijf sessies, die elk 18 uur duurden, in combinatie met de steroïdtherapie, begon de toestand van de longen van de patiënt te herstellen. Zijn vermogen om zuurstof uit te wisselen verbeterde drastisch, en de stijfheid van zijn longweefsel nam af, waardoor het medische team hem uiteindelijk van de beademingsmachine kon afbouwen.

Na acht dagen op de ademhalingsmachine kon de patiënt succesvol worden geëxtubeerd en werd hij overgebracht naar een reguliere afdeling. Hij werd behandeld met diuretica om te helpen overtollig vocht uit zijn longen te verwijderen en werd langzaam afgebouwd van zuurstofsuppletie. Hij werd tien dagen na het afbouwen van de beademing naar huis ontslagen, ademend op eigen kracht zonder extra zuurstof. Het medische team heeft de twee medicijnen die de reactie veroorzaken permanent gestaakt en hem een langdurig, afbouwend traject van steroïden gegeven om te garanderen dat de ontsteking niet terugkeert. Een vervolgscan drie maanden later toonde aan dat de acute ontsteking was opgelost, hoewel er enige littekenvorming restte, en zijn longfunctietests gaven aan dat er een permanente, zij het beheersbare, vermindering was in hoe goed zijn longen zuurstof in zijn bloed konden overbrengen.

Deze casus benadrukt de delicate balans die artsen moeten vinden bij het behandelen van complexe auto-immuunziekten. Het demonstreert dat medicatie-geïnduceerde longschade plotseling kan toeslaan, zelfs nadat een patiënt al lange tijd stabiel is op een medicijn. Het succesvolle resultaat rustte op een snelle herkenning dat de medicijnen de oorzaak waren, de strikte uitsluiting van andere infecties, en het agressieve gebruik van geavanceerde levensondersteuning en hooggedoseerde steroïden. Hoewel de patiënt overleefde en naar huis terugkeerde, onderstreept dit episode het belang van monitoring op deze zeldzame maar ernstige reacties, om ervoor te zorgen dat wanneer het immuunsysteem wordt onderdrukt om een deel van het lichaam te behandelen, de longen niet kwetsbaar worden voor een catastrofale uitval.

Verdrinkt u in papers in uw vakgebied?

Ontvang dagelijkse digests van de nieuwste papers die bij uw onderzoekswoorden passen — met technische samenvattingen, in uw taal.

Probeer Digest →